Lijep pozdrav! Imam 2 pitanja iz anorganske kemije. Zasto ionski spojevi reagiraju bazicno u vodi? I kako mozemo odrediti koja sol (kompleksni spojevi) ima visi pH?

Ime i prezime: Ena enoovd@gmail.com

Ionski spojevi otapanjem u vodi (preskočimo sad sve one koji s vodom reagiraju, ili se u njoj uopće ne otapaju) mogu dati svakakve otopine, i kisele, i neutralne, i lužnate. Točan ishod ovisi o tomu od kakvih je iona građena konkretna sol. Kiseli ioni dat će kisele otopine, bazični bazične, neutralni (tj. oni koji su i slabe kiseline i slabe baze) neutralne. Nađu li se u kombinaciji kiseli i bazični ioni, pretegnut će (ako ikoji) oni koji imaju veću konstantu disocijacije. Općenito, kisele katione prepoznat ćeš po tomu što dolaze od slabih baza (npr. amonijevi kationi te kationi prijelaznih metala), dok bazični anioni dolaze od slabih kiselina (npr. ugljična, sumporasta, većina organskih kiselina).
Vrijednost pH definirana je samo za otopine, tako da sol moraš prvo otopiti u vodi. Ako otapanje stvarno izvedeš, nema razloga da ne upotrijebiš kakav indikator ili pH-metar. Ako je pokus misleni, trebaš slijediti logiku koju sam gore opisao.