Pozdrav! Moze pomoć? Vodena otopina (Kkr=1,86 K kg/mol) magnezijeva sulfatamolalnosti 0,050 mol/kg ima normalno ledište pri -0,121 Celziusa. Za tu otopinu treba izracunati: stupanj disocijacije magnezijeva sulfata i povišenje normalnog vrelišta u odnosu na čistu vodu?

Ime i prezime: Antonio Turić boris7gavric@gmail.com

Sličan zadatak imali smo već ovdje.

Veza promjene ledišta i molalnosti otopine dana je izrazom:

ΔT = i·b·Kk

pri čemu se van ’t Hoffov faktor i može povezati sa stupnjem disocijacije preko izraza:

i = 1 + α(N – 1)

pri čemu je N broj čestica na koje disocira formulska jedinka otopljene tvari.

Pomoću te dvije formule iz promjene tališta možeš dobiti stupanj disocijacije i onda ga ubaciti u izraz za promjenu vrelišta, gotovo identičan onomu za promjenu tališta:

ΔT = i·b·Kf

Usput budi rečeno, slabo je vjerojatno da će stupanj disocijacije neke soli biti isti pri 0 °C i pri 100 °C, tako da zadatak nije baš najsretnije sklopljen. K tomu, ne bi bilo lako niti mjeriti vrelište pri 0 °C, budući da bi onda bilo posla i s tlakom, i s time da bi se sustav i ledio i pretvarao u paru. Zbog toga bih mogao reći i da je ideja zadatka zgodna do onog časa kad se o njemu počne razmišljati.