Poštovani, molio bih Vas objašnjenje na sljedeće pitanje. Kako se pišu elektronske konfiguracije kompleksnih iona ? Primjerice: [Fe(H2O)6]3+, [Co(NH3)4]2+,... Unaprijed zahvaljujem. Lp. Antonio

Ime i prezime: Antonio Magnabosco antoniomagnabosco0307@gmail.com

Elektronske konfiguracije pišu se za atome. Kad se prebacuješ na molekule, prebacuješ se polako i na molekulske orbitalne dijagrame. U slučaju koordiniranih metalnih iona pitanje je kako se raspoređuju d-elektroni, odnosno kako se cijepaju energijske razine d-orbitala uslijed prisuća liganada. Na to pitanje prvo je odgovoreno teorijom kristalnog polja koja je kasnije uznapredovala u teoriju ligandnog polja. Kako se tu radi o sasvim pristojnom komadu fakultetskog gradiva, ne bih se upuštao u detaljnja objašnjenja, tako da preporučam zaviriti u bilo koji fakultetski udžbenik opće (eventualno fizikalne ili anorganske) kemije (npr. Opća i anorganska kemija Filipovića i Lipanovića trebala bi biti dostupna u većini knjižnica).
Ovdje ću tek reći da polaziš od elektronske konfiguracije metalnog iona, a onda, temeljem geometrije kompleksa i jakosti električnog polja liganda, njegove d-elektrone raspoređuješ po d-orbitalama (koje uslijed djelovanja liganda više nisu istih energija). Konkretno, što pojedine geometrije rade s d-orbitalama možeš vidjeti na wikipedijskom članku koji sam već spomenuo, dok se relativna jakost ligandnog polja može očitati iz spektrokemijskog niza. Na kraju, raspoređene elektrone možeš zabilježiti po molekulskoj simetriji orbitala kojima pripadaju (npr. eg, t2g), tako da se u neku ruku i vraćaš zapisu koji nalikuje na elektronske konfiguracije, samo što je nešto složeniji.