Pozdrav! Mozete li mi objasniti kako se rjesava ovaj zadatak: U zatvorenoj posudi volumena 500ml na pocetku reakcije nalazilo se 0,15 mola fosforovog(v) klorida. Zagrijavanjem posude do 250°C on se raspadao na fosforov(III) klorid i elementarni klor. Koncentracija ravnoteze je 1.8 mola/L. Traba odrediti ravnotezne koncentracije svih sudionika u toj reakciji. Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Ivana Batkovic ivana5571gmail.com

Vrlo slične zadatke već smo dvaput dobili (možeš ih vidjeti ovdje, ovdje i ovdje), tako da nemam puno toga za dopisati.

Bitna ti je jednadžba reakcije:

PCl5 ⇄ PCl3 + Cl2

te konstanta ravnoteže koja iz nje proizlazi:

Kc = c(PCl3c(Cl2)/c(PCl5)

Koncentracije u tom izrazu možeš izraziti kao zbir početnih koncentracija i promjena koncentracija pojedinih sudionika reakcije:

Kc = (c0(PCl3) + Δc(PCl3))·(c0(Cl2) + Δc(Cl2))/(c0(PCl5) + Δc(PCl5))

Pritom se sve promjene mogu povezati s dosegom reakcije:

Δc(PCl3) = ξ/V

Δc(Cl2) = ξ/V

Δc(PCl5) = −ξ/V

Ono što na kraju dobiješ je kvadratna jednadžba s jednom nepoznanicom, bio to doseg ili ξ/V. Kad nađeš rješenje, iz njega možeš dobiti ravnotežne koncentracije sudionikâ reakcije.