Pozdrav, mozete li mi napisati disocijaciju ovih soli: amonijev klorid, amonijev karbonat, cezijev fosfat, bakrov (II) sulfat, bakrov (I) sulfid i amonijev sulfit. Hvala unaprijed:-)

Ime i prezime: Tea teateeki@gmail.com

Elektrolitičke disocijacije solî u svojoj su biti iste, tako da trebaš samo iz formula tih soli (NH4Cl, (NH4)2CO3, Cs3PO4, CuSO4, Cu2S, (NH4)2SO3) (znati) prepoznati što je kation, a što anion, te onda napisati kemijske jednadžbe u kojima se oni razdvajaju (npr. ovako).

Općenito, znanja potrebna za rješavanje ovog i sličnih zadataka spadaju u same temelje kemije, što će reći da, ako ga ne znaš riješiti, moraš poraditi na čitanju i pisanju tj. razumijevanju kemijskih simbola, formula i jednadžbi. Za to će ti najprije poslužiti udžbenik za sedmi razred osnovne škole. Ako ti udžbenik, pa ni nastavnik kemije nisu od pomoći, svakako se javi, ali ne sa zadatkom, nego s konkretnim dijelom gradiva koji ti nije jasan. Naime, slaba je korist od toga da pišemo rješenja trivijalnih zadataka, ako ne razumiješ zašto su ona baš takva kakva jesu. Isto tako, slaba je korist od nastave kemije, ako će se to svesti na rješavanje dosadnih zadataka i prijetnju jedinicama.
Kemija je bila i ostala primarno eksperimentalna znanost, dok je svrha kemijskih formula i jednadžbi to da se brže i lakše može opisati što se događa u pokusima ili u prirodi.