Poštovani , našla sam interesantan pokus na you tube. jedna od kemikalija je "liquid laundry bluing" . Što bi to bilo i može li se kod nas nabaviti? Hvala

Ime i prezime: Jasna Atanasov jatanasov57@gmail.com

Plavilo za rublje (bluing) je naziv za tvar koja se dodaje bijelom rublju dok se pere, e kako bi malo poplavilo. Svrha toga slična je onoj optičkih izbjeljivača: da rublje izgleda bjelje. Naime, bijelo rublje postupno žuti, a kako je plava boja komplementarna žutoj, to će učinak plavljenja biti to da rublje opet izgleda bijelo. Identitet tvarî u plavilima za rublje varira, a najčešće se koriste berlinsko modrilo i akvamarin.
Iako po dućanima obično proučim što ima od tehničkih kemikalija, ne sjećam se da sam vidio da se plavilo prodaje kod nas. Uz malo kopanja po Internetu našao sam ipak da se nekad proizvodilo i u nas te prodavalo kao Plavex. Danas Plavexa vjerojatno više nema, ali zato sam naletio na neprovjereni navod da se nekakvo plavilo dade naći u DM-u. Neovisno o tomu je li navod istinit, odjeli s deterdžentima jesu mjesta gdje će se takovo nešto najprije naći.
Inače, kako nisi opisala pokus, ne mogu biti siguran čemu točno služi to plavilo u pokusu, ali to što nije naveden konkretan spoj navodi me na pomisao da je plavilo tu samo kao bojilo. Ako je tomu stvarno tako, ništa te ne sprečava da uzmeš koju god plavu boju topljivu u vodi, a da ti je pri ruci.