Što se zbiva kada se uzorak otopine metala unese u plamen? Zašto dolazi do obojenja plamena?

Ime i prezime: Jerko Samar farmaceuti31@gmail.com

Kad se u plamen uštrcaju kapljice kakve vodene otopine, voda ishlapi, a sve što je u njoj bilo otopljeno nađe se silom prilika također u plinovitom stanju. K tomu, kako se te čestice nađu u vrelom plinu, događa im se ono što se i inače zbiva s vrelim česticama - zračit će. Drugim riječima, čestice bogate energijom tu su energiju sklone otpustiti, što u prvom redu znači elektronske prijelaze s viših u niža stanja, uz emisiju fotona energije koja odgovara energijskoj razlici tih dvaju stanja. U slučaju metalnih kationa to će se očitovati kao obojenje plamena, budući da većina metalâ ima barem nekoliko elektronskih prijelaza čije energije odgovaraju fotonima iz vidljivog dijela spektra.