Pozdrav, muci me izracun pH pufera. Pitanje glasi: koliko volumena 0,1 M otopine natrijevog formijata treba dodati u 1L 0.1 M otopine mravlje kiseline da bi dobili pufersku otopinu ciji je pH 3.8 ?

Ime i prezime: Mia

Da bi riješila zadatak, trebaju ti tzv. Henderson-Hasselbachova formula i vrijednost ionizacijske konstante mravlje kiseline (da ne tražiš okolo: pKa(HCOOH) = 3,77). Kako se njima okoristiti, naći ćeš u nekolicini odgovora na istu temu, koje smo ovdje već napisali.

Usput budi rečeno, kako se traži da vrijednost pH bude gotovo identična pKa(HCOOH), možeš i bez računanja reći da ti treba litra otopine natrijevog formijata.
Još usputnije, kad sam zadnji put provjeravao stanje hrvatskog jezika, govorilo se "koliki volumen", a ne "koliko volumena".