Možete mi poslati kako bi rješili ove zadatke? 1. Uzorak nekog spoja bora s vodikom spaljen je u čistom kisiku,a produkti izgaranja su borova(3) oksid i voda. Reakcijom je nastalo 17.405 g borova(3) oksida i 11.25 g vode. Relativna molekulska masa spoja je 53,24. Koja je molekulska formula zadanog spoja? 2. Maseni udjeli željeza i sumpora u slojevima tih dvaju elemenata su: a) 46,55 posto Fe i 53,45 posto S. b) 53.73 posto Fe i 46,27 posto S. 3. Odredite empirijsku formulu spoja koji je nastao spajanjem 1,8 g Magnezija i 0,7 g dušika 4. U nekoj aminokiselini maseni udio joda je 0.586. Poznato je da se 2 mola joda nalaze u 1 molu te aminokiseline. izračunaj molarnu masu te aminokiseline. Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Marko Maki.barac@gmail.com

U prvom zadatku najbolje je krenuti s formulom spoja:

BxHy

Njegovim izgaranjem sav će bor prijeći u borov(III) oksid, a sav vodik u vodu, što znači da omjer množina tih elemenata u produktima izgaranja odgovara njihovom omjeru u polaznom borovom hidridu:

n(B, B2O3) : n(H, H2O) = x : y

Znači, da bi riješio zadatak, trebaš prvo izračunati množine produkata izgaranja, potom iz njih množine bora i vodika te konačno njihov omjer. Da bi od omjera dobio empirijsku formulu, trebaš naći kojem cjelobrojnom omjeru najbolje odgovara dobiveni broj. Kad nađeš empirijsku formulu, trebaš odrediti kolika je "njezina" molarna masa te s njome podijeliti molarnu masu spoja. Kad s dobivenim količnikom pomnožiš sve koeficijente u empirijskoj formuli, dobio si molekulsku formulu spoja (laičkije rečeno, trebaš naći koliko puta empirijska formula "ulazi" u molekulsku).

Drugom zadatku nedostaje zadatak, ali vjerojatno se radi opet o tomu da treba naći formule spojeva. Rješavanje ide kao i za prvi, budući da su mase i maseni udjeli proporcionalni, kad se radi o sustavima stalnog sastava, tako da umjesto (izračunatih) množina možeš u omjer staviti i količnike masenih udjela i relativnih atomskih masa:

N(Fe) : N(S) = w(Fe)/Ar(Fe) : w(S)/Ar(S)

Treći zadatak koristi istu formulu kao i prvi, samo što sad imaš elemente, a ne spojeve, pa ne trebaš preračunavati množine.

U četvrtom zadatku treba ti pak formula za maseni udio elementa u spoju, koja je analogna onoj za maseni udio sastojka u smjesi:

w(element, spoj) = N(element, spoj)∙Ar(element)/Mr(spoj)

pri čemu je N(element, spoj) broj atomâ tog elementa u molekuli spoja.

Inače, upišeš li u E-školinu tražilicu "empirijsk", naći ćeš nekoliko desetaka (riješenih) zadataka sličnih tvojima. Toplo preporučam pozabaviti se barem nekima od njih.