Miješanjem vodika i kisika u omjeru 2 1 dobijem ???????

Ime i prezime: Mihael Renić renicmihael@gmail.com

Miješanjem različitih tvari nastaju njihove smjese. Ako pomiješaš vapno i kuhinjsku sol, dobit ćeš (heterogenu) smjesu vapna i kuhinjske soli. Ako pak pomiješaš vodu i kuhinjsku sol, dobit ćeš vodenu otopinu soli (osim ako nisi stavio više soli, nego što se dade otopiti). Ako pomiješaš dušik i argon, dobit ćeš smjesu dušika i argona.
Neke tvari, kad ih pomiješaš, spontano reagiraju već pri nama normalnim uvjetima. Npr. ako pomiješaš natrij i vodu, oni će uz dosta šištanja, a možda i plamena, dati natrijev hidroksid i vodik. Ako pomiješaš amonijak i klorovodik, nastat će kruti salmijak. Vapno i octena kiselina brzo će pak dati kalcijev acetat i vodu.
Isto tako, ima i tvari koje mogu reagirati, ali tek pri višim temperaturama ili tlakovima. Primjerice, željezo i sumpor mogu se pomiješati i njihova smjesa ostaje dugo kakva jest. Međutim, ako se smjesa zapali, nastat će željezov(II) sulfid. Slično, dušik i vodik tek će pri visokim temperaturama i tlakovima, te uz katalizator, dati amonijak. Vodik i kisik također se mogu dugo držati zajedno bez ikakve promjene. No, ako u takvu smjesu uleti kakva iskra, ili joj se prinese plamen, ona će eksplodirati, to jače što joj je sastav bliži sastavu plina praskavca, a dva će plina reakcijom dati vodu.