Pozdravljam, neko jutro kad je bilo -19 točnije u subotu 21.01.2017.zamrznula mi.je garaža tj vrata su se zaljepila za okvir (štok) na jednom kraju.Ne bih sad dužio odakle vlaga na tom mjestu jer i to još moram detektirati,iako i to vrlo čudna nepoznanica.No ne za ovu temu.Ono što želim saznati je kako je moguće da mi se voda na tom mjestu okomito u visini cca 25cm uspela po okviru garaže i rubu vrata te uza svo čudo zamrznula!?Moram napomenut da su vrata metalna a brtva između gumena i da po meni ništa od tog materijala nema moć upijanja poput npr.tkanine ili papira.Da napomenem model radi se o Hörmanovim vratima.na struju. P.S.Radim nisam đak ali sam upisao nešto jer sistem traži Hvala unaprijed na odgovoru!

Ime i prezime: ROBERT VELIMIR PERIĆ robertperic.rvp@gmail.com

Ako je ispod te ledene okomice prisutna i kakva smrznuta lokvica, moguće se radi o ledenom šiljku. Te formacije nastaju kad se kakova masa vode smrzava od rubova prema sredini, zbog čega u nekom času na površini ostane tek mala površina nesmrznute vode, kroz koju se, zbog širenja vode pri smrzavanju, daljnjim smrzavanjem istiskuje voda iz unutrašnjosti i tako formira šiljak. Još ponešto o tomu fenomenu može se naći ovdje.
Ako lokvice (ili, zapravo, bilo kakve rupe s malo više vode) nema tj. ako postoji samo okomiti sloj leda, onda definitivno treba prvo doznati odakle voda. Mogu si zamisliti npr. da s vanjske strane vratâ, zbog toga što su sigurno toplija od vanjskog zraka, postoji slaba konvekcija zraka, koja je onda polako odvlačila i vodenu paru da malo više desublimira nazad u led pa tako stvorila stupac leda. No, i za to opet treba nekakav izvor vlage odozdo, što nas vraća pitanje odakle voda.
Nadam se da nešto od ovo dvoje može objasniti pojavu, a u suprotnom bih rado vidio kako to točno izgleda (ako u međuvremenu nije već počišćeno), ili barem doznao gdje se točno nakupljala vlaga.

Što se tiče podataka o stupnju obrazovanja, njih tražimo zbog vlastite orijentacije. Učenicima osnovne škole odgovarat ćemo na drugačijoj teorijskoj razini, negoli studentima kemije, a njima opet drugačije, negoli nekomu tko traži praktično rješenje praktičnog problema.