Molim Vas, možete li mi napiasati jednadžbu kemijske reakcije: Zašto mramorne površine ne smijemo čistiti flouridnom kiselinom? Kako ukloniti kamenac? Hvala unaprijed

Ime i prezime: josipa koletic josipa.koletic@gmail.com

 


Koliko mi je poznato, kemijskim se jednadžbama opisuju kemijske ili fizikalne promjene, a ne razlozi kako i zašto nešto (ne) činiti.

Vidim barem dva razloga zašto fluorovodična kiselina nije baš najbolji izbor za čišćenje mramora. Za početak, ona s mramorom reagira:

2 HF + CaCO3 → CaF2 + H2O + CO2

tako da će mramorna površina nakon čišćenja fluorovodičnom kiselinom vjerojatno izgledati gore nego prije čišćenja. Drugi je razlog to što fluorovodična kiselina reagira i s ljudima tj. ljudi reagiraju na nju, i to dosta loše, što ide od teških opeklina pa do sve do smrti, bude li izlaganje dovoljno dugo. K tomu, kako fluorovodična kiselina lako hlapi i lako prodire kroz mnoge materijale, rad s njom rizičan je čak i uz pristojnu zaštitnu opremu, tako da nije preporučljiv van adekvatnog laboratorija.

Metoda uklanjanja kamenca ovisi o tomu na kakvoj je podlozi i koliko ga ima. Primjerice, kad čistim kuhalicu za vodu od kamenca (koji mi se, iz geografskih razloga, taloži u enormnim količinama), obično samo u nju ulijem malo octa i pustim da se otopi. Kad tu dužnost zanemarim na više od dva tjedna, predstoji mi i malo struganja, jer je kamenca već toliko puno da bi se to trebalo otapati barem pola sata. Ako skidam kamenac s keramike, vjerojatno ću radije upotrijebiti klorovodičnu kiselinu jer je jača. Reakcije octene i klorovodične kiseline s kamencem gotovo su identične reakciji s fluorovodičnom kiselinom, tako da ti njih ostavljam za vježbu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija