Izracunaj masu kalcijumkisika koja nastaje u reakciji 10g kalcijuma i 20g kisika?Molim vas postupno i sa objasnjenjem!

Ime i prezime: Ekatarina Petrovic m.brajic@yahoo.com

Gorenjem kalcija u kisiku ili na zraku nastaje kalcijev oksid:

2 Ca + O2 → 2 CaO

Da bi našla koliko kalcijevog oksida može nastati iz zadanih količina reaktanata, trebaš prvo odrediti koji je reaktant limitirajući, odnosno iz kojega može nastati (naj)manje produkta. To možeš izvesti ili tako da za svaki reaktant odrediš pripadni doseg reakcije, tj. množinu elementarnih pretvorbi koje se s njime mogu zbiti, ili, vrlo slično, da za svaki reaktant izračunaš koliko će produkta nastati. U oba slučaja treba ti manja brojka.
Ako ti nije poznato, množina produkta računa se iz množine reaktanta pomoću (proširenog) omjera u kojemu se oni nalaze u reakciji:

n(Ca) : n(O2) : n(CaO) = 2 : 1 : 2

Iz njega si možeš, jedan po jedan, vaditi odnose množina pojedinih reaktanata i produkta:

n(Ca) : n(CaO) = 1 : 1

n(O2) : n(CaO) = 1 : 2

A od mase do množine samo je jedan korak:

n(X) = m(X)/M(X)

Za vježbu, pokušaj se pozabaviti s sličnih zadataka.