Simbol N atomskog broja 7 i masenog broja 14.. napisi simbol cestice koja nastaje: gubitkom elektrona, gubitkom 2 elektrona, gubitkom 1 protona, primanjem 1 protona, primanjem 1 elektrona, primanjem 2 elektrona, primanjem 1 neutrona, gubitkom 1 neutrona...? hvala unaprijed

Ime i prezime: sanel jusufovic sanel.89@hotmail.com

Dobivamo često slične zadatke, tako da svakako preporučam pogledati i neke starije odgovore na tu temu.

Što se tvog zadatka tiče, prvo trebaš znati da atomski broj (Z) ide dolje lijevo, maseni (A) gore lijevo, a nabojni (z) gore desno od simbola elementa (X):

ZAXz

To bi bilo dovoljno da napišeš simbol spomenutog izotopa dušika (s tim da nabojni broj ne moraš pisati ako je jednak nuli). Nakon toga trebaš mijenjati po jedan od ta tri broja, imajući pritom na umu da se primanjem ili otpuštanjem elektronâ mijenja samo nabojni broj, primanjem ili otpuštanjem neutronâ samo maseni, dok se primanjem ili otpuštanjem protonâ mijenjaju i maseni i atomski broj (dakle i identitet elementa, budući da je on jednoznačno određen atomskim brojem).

Iako nije bitno za sam zadatak, dodat ću i to da dodavati ili oduzimati protone i neutrone nekom atomu po težini kadšto spada u gotovo nemoguće zadatke (jer nisu baš svi atomi jednako skloni primiti u jezgru novu česticu). S elektronima je već puno lakše, s tim da i tu postoje goleme razlike između dobivanja kemijski stabilnih i nestabilnih vrsta (npr. nitridni anion je nestabilna, ali pripravljiva vrsta, dok će se već dušikovi ioni koji imaju po jedan elektron viška ili manjka naći samo u ekstremnim uvjetima).