Pozdrav, Imam 2 zadatka koja neznam rijesiti pa bih Vas molila za pomoć 1) Izračunaj volumen kisika koji se razvije potpunim raspadom 50g kalijeva klorata pri 37°C i tlaku od 1 bara. 2) Recimo da je u svakoj od otopina otopljeno 10g navedene soli. Izračunaj množine reaktanata i masu nastalog srebrova klorida. Spominju se soli: srebrov nitrat i natrijev klorid. Hvala Vam.

Ime i prezime: Ema Macak Macak.ema2@gmail.com

Kalcijev klorat grijanjem na 400 °C raspada se na kalijev klorid i kisik:

2 KClO3 → 2 KCl + 3 O2

Iz te se jednadžbe vidi da će iz dviju formulskih jedinki kalijevog klorata nastati tri molekule kisika, što isto tako vrijedi i za množine te dvije tvari:

n(O2) = 3/2∙n(KClO3)

Množinu kalijevog klorata možeš izračunati iz mase:

n(KClO3) = m(KClO3)/M(KClO3)

Iz množine kisika može se pak izračunati njegov volumen:

pV(O2) = n(O2)∙R∙T

Još jedan zadatak vrlo sličan ovomu naći ćeš ovdje.

Za drugi zadatak opet ti treba jednadžba reakcije:

AgNO3 + NaCl → AgCl + NaNO3

Također trebaš znati što je to limitirajući reaktant, za što je korisno poznavati i pojam dosega reakcije. Ukratko, reakcija će ići onoliko koliko joj to dopušta reaktant kojega ima najmanje, odnosno iz kojega bi nastalo najmanje produkta. Za to ćeš trebati izračunati množine obaju reaktanata (na isti način kao i u prethodnom zadatku), odabrati manju i iz nje izračunati masu produkta.