MOze te mi pomoc sa sljedecim pitanjima tako da mi sto vise laicki objasnite sto se to tu uopce trazi? 1. Postoje li u molekuli izoleucina asimetricno supstituirani ugljikovi atomi? Koliko stereoizomera izoleucina je moguce?Ako je poznato da je relativna konfiguracija prirodnih atoma L, nacrtajte Fisherovu projekcijsku formulu Ile te odredi apsulutnu konfiguraciju te molekule U kojem smjeru taj enantiomer zakreće razinu polarizirane svjetlosti? Nacrtate porjekcijsku formulu cviteriona izoleucina ? Prikazi je dnadzbu reakcije Ile s klorovodicnom kiselinom i natrijevom lužinom 2.Nacrtaj Fisherovu projekcijsku formulu L-fenilalanina? .Odredi apsolutnu konfiguraciju lijevog fenilalanina . Nacrtaj klinastu formulu tog N enantiomera? 3. Nacrtaj bilo koji izomer aldopentoze ? KOja je relativna konfiguracija tog spoja? KOliko stereoizomera moze imati taj spoj? Odredi apsolutne konfiguracije asimetricnih C atoma u toj strukturi. Napisi formulu produkta tog spoja s Tollensovim reagensom.

Ime i prezime: siltic psiltic@rtg.hr

(Nisam siguran zašto točno tražiš na fakultetu, ako želiš da ti se fakultetska građa laički objasni. Barem se u moje vrijeme na fakultet odlazilo da bi se stekao dublji uvid u prirodu stvarî.)

U prvom zadatku prvo trebaš nacrtati ili naći strukturnu formulu izoleucina i u njoj naći asimetrično supstituirane atome ugljika (što se za tebe svodi na to da su vezani za četiri različite funkcionalne skupine. Kad prebrojiš te atome, ne bi trebalo biti teško izračunati broj stereoizomerâ. Fischerovu projekcijsku formulu nacrtat ćeš pak pazeći da ti aminska skupina bude usmjerena nalijevo, a karboksilna prema gore (drugo je običaj, prvo slijedi iz onog slova L te spomenutog običaja). Apsolutnu konfiguraciju možeš odrediti ili iz prostorne, ili iz Fischerove formule, s tim da u potonjem slučaju trebaš znati što ona znači. L-izoleucin zakreće ravninu polarizirane svjetlosti udesno, ali ne vidim puno smisla u poznavanju tog podatka, budući da tu nekih "laički objašnjivih" pravilnosti nema. Zwitterion ćeš nacrtati tako da jedan hidron (vodikov kation) "preseliš" s karboksilne skupine na aminsku. Zadnje ti preostaje napisati dvije jednadžbe (jer jedna za svo troje odjednom nema puno smisla). Za njih trebaš samo znati da se u reakciji s bazom karboksilna skupina dehidronira, a u reakciji s kiselinom aminska skupina hidronira. Ako pak krećeš od zwitteriona, onda ćeš hidronirati karboksilatnu skupinu, odnosno dehidronirati amonijevu.

Drugi je zadatak reducirana verzija prvog, tako da ću samo dodati da je klinasta formula ona kod koje se prostorni raspored atomâ prikazuje tako da se svi atomi koji leže u istoj ravnini povezuju običnim crtama, oni koji su iznad nje klinom čiji je deblji kraj usmjeren prema njima, a oni ispod crtkanim klinom čiji je deblji kraj usmjeren prema njima. Za L-fenilalanin to izgleda ovako nekako, s tim da su vodikovi atomi mahom neprikazani.

Za treći zadatak, pored nekih informacija koje trebaš i za prva dva, trebaš znati da su aldopentoze monosaharidi s pet ugljikovih atoma i aldehidnom funkcionalnom grupom te da im Tollensov reagens aldehidnu skupinu oksidira u karboksilnu.

P.S. Ako iza ovoga ostane još pokoja nejasnoća, javi se opet, samo s preciznijim i potpisanim pitanjem.