Poštovanje! Nisam siguran da li je ovo pitanje već bilo postavljeno ili nije, ali meni hitno treba odgovor:) Naime, treba mi jedan dobar primjer za endotermnu spontanu kemijsku reakciju! Ako znate odgovor, molim Vas da mi još kažete i gdje bih mogao naći materijal za taj primjer kako bi kasnije mogao izlagati na satu?! Puno hvala!

Ime i prezime: Marko Pavic markopavic@hotmail.com

Marko, reakcija barijevog hidroksida i amonijevog klorida ili tiocianata je više nego dobar primjer. Pomiješaš li ih u čaši s dobrim ćeš termometrom izmjeriti i minus 18 °C. Zanima li te spontana i endotermna fizička promjena onda je dobar primjer endotermno otapanje soli - otapanjem kalijevog nitrata u vodi sustav se poprilično hladi.

Pozdravi profesora Vrkljana, a on sigurno ima sve što ti je potrebno za demonstraciju te ti može i dalje pomoći.

:)

Pozdrav.