Koja se tvar brže zagrijava - bakar ili voda? Kako bi dokazao/dokazala svoju tvrdnju?

Ime i prezime: Ena Tolić ena.tolic77@gmail.com

Mnogo je načina na koje se mogu usporediti toplinske vodljivosti vode i bakra. Kako ti raspolažeš samo s priručnim materijalima, svest ću se na najjednostavnije što mi pada na pamet. Brzina grijanja i brzina hlađenja svode se na isto - prijenos topline. To znači da umjesto brzine grijanja možeš pratiti i brzinu hlađenja, odnosno brzinu grijanja nekog drugog tijela. To drugo tijelo može biti toplomjer, ali i tvoj prst. Dakle, potrebno je samo da vodu i komad bakra u njoj zagriješ na neku temperaturu dovoljno visoku da to osjetiš, a opet ne toliko visoku da si opečeš prste. Nakon toga možeš ili dotaknuti oboje pa usporediti koje se čini vrućijim (ono što osjećaš kao temperaturu nije temperatura predmeta koji držiš, nego temperatura tvoje kože), ili staviti termometar na jedno pa drugo i gledati koliko mu se brzo mijenja temperatura.