Dobar dan! Htjela bih vas pitati kojim postupkom mogu provjeriti sadrze li ledenjaci sol (pokus moram izvesti kod kuce). Hvala!

Ime i prezime: Anamaria Ilic

Kao i u Stipinom slučaju, pokus je konceptualno vrlo jednostavan, a praktično baš i ne. Naime, sve što trebaš je naći ledenjak (ili možda samo komad leda iz ledenjaka), istaliti ga i potom ispariti, a ono što po isparavanju zaostane analizirati da vidiš ima li tu soli (pretpostavljam, natrijevog klorida). Odakle ti ledenjak te aparatura i kemikalije za analizu taloga, to već ne znam. Eventualno bi se dalo improvizirati tako da vani nakupiš snijega, metneš ga u kakav čist lonac glatkih stijenki i onda prvo istališ pa upariš barem devet desetina nastale vode. Kap te tekućine možeš potom kapnuti na staklenu pločicu (npr. predmetno stakalce za mikroskop) i pustiti da dokraja ispari. Ostane li kakav talog, možeš zaključiti da u snijegu definitivno ima nečega. Međutim, ostaje pitanje je li to eventualno nešto sol. Nisam siguran bih li preporučio kušanje kao metodu prepoznavanja soli, budući da bi u talogu lako moglo biti i nešto drugo, ne nužno zdravstveno ispravno. S druge strane, dokazne reakcije na kloridne anione i natrijeve katione definitivno nisu stvar osnovne škole, nego fakulteta.
Uglavnom, zanimalo bi me postoji li kakav detaljniji opis tvog zadatka. Ovako mi ne djeluje izvedivo, a opet sumnjam da će nastavnici učenicima dijeliti nerješive zadaće.