Etilen-glikol najčešći je sastojak tekućine za hlađenje automobilskih motora. a) Koliko najmanje te tvari mora biti prisutno u sustavu za hlađenje volumena 7L da bi automobil mogao nesmetano funkcionirati pri temperaturama od -20 stupnjeva C? b) Koliki je maseni, a koliki volumni udio etilen-glikola u toj smjesi? c) Pri kojoj će temperaturi vreti ta otopina? Smatram kako je zadatak krivo postavljen te vas molim za pomoc za otkrivanje greski u zadatku i da ponudite rješenje i objašnjenje. Unaprijed, hvala!

Ime i prezime: Robert Celjak robert.celjak@skole.hr

Ono što očito nedostaje zadatku jesu brojčani podaci, ali sumnjam da će itko zdrave pameti tražiti od učenikâ da pamte podatke poput gustoće glikola ili pak krioskopske i ebulioskopske konstante vode, tako da pretpostavljam da si taj dio propustio ovdje spomenuti. Drugu svoju sumnju u zadatak zadržao bih za sebe dok ne čujem tvoje mišljenje. Naime, ja sam zadatak lako riješio i dobivene brojke ugrubo odgovaraju onima koje su dobivene mjerenjem.
Dakle, što ti misliš, da ne valja sa zadatkom?