Mozete li mi pomoci rjesiti ovaj zadatak,svaki put kada naidem na neko ovakvo pitanje nije mi jasno po kojem principu bih trebala zakljuciti o kojem je elementu rijec s obzirom da nema neka formula za izracunati energiju ionizacije. kojem od navedenih elemenata druge periode odgovara navedenih prvih 6 energija ionizacije(u eV)? Ei1=11, Ei2=24, Ei3=48, Ei4=64,Ei5=392, Ei6=490 a)B b)C c)N d)O e)F

Ime i prezime: Ana J jukica792@gmail.com

Ono što u takovim zadacima treba gledati jest trend promjene energije ionizacije. Općenito vrijedi da će svaka iduća energija ionizacije biti veća od prethodne, budući da se otkidaju elektroni iz sve pozitivnije nabijenog kationa. Isto tako, za elektrone svake iduće ljuske taj će porast biti dodatno veći, budući da su elektroni nižih ljuski (zamislivi kao) bliži jezgri, što znači da treba još više energije da ih se izbaci iz atoma.
Kako je u tvom zadatku peta energija ionizacije daleko veća od četvrte, nego što je četvrta od treće, možeš zaključiti da se radi o elementu koji ima četiri valentna elektrona. Koji je to element, možeš naći npr. u tablici periodnog sustava elemenata, ili pak raspisivanjem elektronskih konfiguracija elemenata u ponuđenim odgovorima.