Poštovani, nije mi jasno kako iz formule spoja mogu znati koji je oblik te molekule i je li ona polarna? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana M myra.ana1995@gmail.com

Sve ovisi o tomu kakva je formula. Strukturne formule u većoj ili manjoj mjeri već opisuju oblike molekula, dok one molekulske ili empirijske samo daju elementarni sastav (molekule ili formulske jedinke). Imaš li samo molekulsku formulu, onda ti je nadati se da je spoj jednostavan. Naime, C7H8 ne govori baš puno o strukturi toluena, budući da se s datim setom atoma dade sklopiti dosta raznih izomera. S druge strane, ako ti netko dade formulu vode, H2O, onda već možeš nešto učiniti. Prvo se trebaš prisjetiti da je kisik dvovalentan, a vodik jednovalentan, iz čega onda možeš zaključiti da je u molekuli vode jedan atom kisika povezan s dva atoma vodika. To, međutim, ne govori ništa o prostornom rasporedu atomâ, već samo o tomu kako su povezani. Da bi se došlo do njega, treba se pozabaviti elektronskom strukturom molekule. Nju se iz molekulske formule može deducirati slijedeći pravila koja je pred oko stoljeće smislio Gilbert N. Lewis.
Nakon što odrediš Lewisovu strukturu, za procjenu molekulske geometrije trebaš se prebaciti na teoriju VSEPR, koja predviđa geometriju molekule temeljem odbijanja elektronskih parova. U osnovi, teorija polazi od toga da se elektroni međusobno odbijaju, zbog čega će se elektronski parovi oko nekog atoma uvijek tako rasporediti, da budu što dalje jedni od drugih. Pritom također vrijedi i da se nevezni parovi odbijaju najjače, vezni i nevezni nešto slabije, a vezni još slabije.
Što se polarnosti tiče, treba krenuti od veza u molekuli. One su to polarnije, što su povezani atomi različitijih elektronegativnosti. Drugi uvjet da bi molekula bila polarna je to da se dipolni momenti međusobno ne poništavaju, što se obično svodi na nepostojanje određenih elemenata simetrije. Primjerice, molekula ugljikovog dioksida ima dvije polarne veze, ali kako su njihovi dipolni momenti zbog linearne geometrije molekule suprotno orijentirani, ukupan dipolni moment je nula, a molekula nepolarna. Nasuprot njoj, kod molekule sumporovog dioksida, u kojoj veze između atomâ sumpora i kisika nisu pod ispruženim kutom, dipolni momenti tih dviju veza zajedno čine molekulu polarnom.