1. 1.60 grama naftalena otopljeno je u 20,0 grama benzena. Temperatura tališta benzena je 5,5 °C, a temperatura tališta otopine je 2,8 °C. Izračunaj krioskopsku konstantu benzena. 2. Kako bi brže pripremio špagete kuhar je u vodu stavio sol. Koliko mola soli je trebao dodati u 1,0 kg vode da bi temperatura vrenja vode bila 105 °C? 3. Vodena otopina HBr je 20%. I ima množinsku koncentraciju 20 mol/dm3. Izračunaj molalnost i gustoću te otopine. 4. Kako bi pripremili 12℅-tnu otopinu glukoze čija je gustoća 1,0260 kg/L? 5. Gustoća natrijeve lužine je 1, 2192 g/cm3. Maseni udio natrijeva hidroksida je 0,20. Izračunaj a) masenu koncentraciju b) množinsku koncentraciju 6. Koliki je maseni udio šećera u otopini ako su u 85,0 g otopine otopljena 4,3 grama šećera? 7. Pri 21°C u 34,88 g etil-bromida otopljeno je 19,35 g neke tvari koja ne disocira. Tlak pare iznad priređene otopine iznosi 44,8 kPa. Tlak pare iznad čistog etil-bromida iznosi 55,33kPa. Izračunaj molarnu masu otopljene tvari. 8. Izračunaj molalnost otopine sulfatne kiseline masenog udjela 10℅. 9. Izračunajte osmotski tlak otopine natrijeva klorida masenog udjela 0,9℅ i gustoće 1,01 g/cm3 pri temperaturi 40 °C.

Ime i prezime: Marko Salontaj salont103@gmail.com

 


Uslijed multiplikacije pitanjâ zbiva se kontrakcija odgovora, što je jedan od poznatih e-školskih fenomena. Kako se tvoji zadaci svode na uvrštavanje brojki u određenu formulu, napisat ću ti koju formulu trebaš za koji zadatak:

1. ΔT = fbKk

2. ΔT = fbKf

3. b = n(ot. tvar)/m(otapalo) =

= (m(ot. tvar)/M(ot. tvar))/m(otapalo)

= (w(ot. tvar)/M(ot. tvar))/w(otapalo)

= w(ot. tvar)/(M(ot. tvar)∙(1 − w(ot. tvar)))


ρ(otopina) = m(otopina)/V(otopina)

= m(ot. tvar)/(V(otopina)∙w(ot. tvar))

= (n(ot. tvar)∙M(ot. tvar))/(V(otopina)∙w(ot. tvar))

= (c(ot. tvar)∙M(ot. tvar))/w(ot. tvar)


4. w(ot. tvar) = m(ot. tvar)/m(smjesa)

5. ρ(otopina) = (c(ot. tvar)∙M(ot. tvar))/w(ot. tvar)

γ(ot. tvar) = c(ot. tvar)∙M(ot. tvar)

6. w(ot. tvar) = m(ot. tvar)/m(smjesa)

7. p = p*∙x(otapalo)

8. b = w(ot. tvar)/(M(ot. tvar)∙(1 − w(ot. tvar)))

9. Π = fc∙R∙T

Za slučaj da formule ne razumiješ, stavio sam na svaku i poveznicu do još nekog zadatka u kojemu se ista koristi. Bude li još problemâ s ovim zadacima, javi što točno u njima ne ide.

Usput budi rečeno, izrazi "temperatura tališta" i "temperatura vrelišta ponešto su manjkavi smislom. Dovoljno je reći talište ili vrelište.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija