recimo da mi imamo radioaktivni izotop elementa vezan u molekulu, npr da je izotop ugljika C14 vezan u molekulu glukoze. što bi se dogodilo s molekulom u trenutku raspadanja atoma, ako bi se atom uopće raspao.

Ime i prezime: Janko Vrček janko.vrcek@gmail.com

Zgodno pitanje, s nezgodnim odgovorom. Atom se može raspasti, što god Schrödingerova mačka o tomu mislila, i to s učinkom sličnim onomu kad u neki makroskopski sustav ubaciš (atomsku) bombu. Doduše, čas raspadanja može biti bilo kad, sad kao i u nekom milijardama godina dalekom trenutku. U kvantnomehaničkom svijetu stvari postaju jako nesigurne kad baratamo s pojedinim česticama.
Držimo li se konkretnog slučaja, sigurno je samo to da će atom ugljika-14 β-raspadom otpustiti elektron i elektronski antineutrino, prešavši tako u neradioaktivni kation dušika-14. Antineutrino će hitro i bez puno buke napustiti sustav, moguće i Sunčev (ako smo postavili pokus na Zemlji), dok će se elektron vrlo vjerojatno zalijetati uokolo i svojom ogromnom kinetičkom energijom kidati sve što mu se nađe na putu (što direktno, što preko sekundarnih zraka koje će otpuštati dok bude usporavao). Nije nemoguće da će izvorna molekula biti pošteđena te lomljave, ali to ne znači da nije u nevolji. Naime, neovisno o tomu koji se atom ugljika iz glukoze raspadne, ono što ostane nestabilan je dušikov kation, budući da će svakako na sebi imati barem jedan kisikov atom (konkretne mogućnosti su R2HN+OH, R(RO)HN+OH i RHN+=O). Eliminacijom protona ili hidroksilnog radikala kation se može prevesti u nešto manje reaktivno, poput dialkilhidroksilamina ili nitrozo-grupe. Daljnja sudbina ovisi o uvjetima u kojima se nalazi uzorak, pri čemu ne treba zanemariti niti to da će kemijski dio raspada također osloboditi hrpu energije, odnosno da bi čak i u slučaju da otpuštanje elektrona prođe bezbolno (npr. ako se raspad događa u razrijeđenom plinu radioaktivno obilježene glukoze) konačan ishod mogla biti pustoš.