Poštovani, imam pitanje u vezi termodinamike. Po definiciji je promjena entropije za izotermne,reverzibiline toplinske procese deltaS=Q/T.Također,po definiciji su reverzibilni procesi oni kod kojih je sistem u termodinamičkoj ravnoteži,a to znači da nema interakcije s okolinom. Kako se onda može definirati gornja jednadžba,tj.promjena entropije,ako nema interakcije s okolinom? Hvala!!

Ime i prezime: Anamaria Vidović avidovic98@gmail.com

Termodinamička ravnoteža ne znači da nema interakcije s okolinom, tako da s gornjom jednakošću nema problemâ. Općenito, reverzibilan je onaj proces koji se može povratiti infinitezimalnim promjenama nastalima djelovanjem okoline na sustav, i to bez povećanja entropije (odnosno rasipanja energije). To uključuje dvije interakcije sustava i okoline. Prva je izmjena topline, koja je moguća, ali se ne zbiva jer su sustav i okolina u termodinamičkoj ravnoteži (tj. definicija vrijedi samo za takve situacije), a druga rad koji okolina vrši na sustavu.
Za slučaj da ti nije poznato, termodinamika po pitanju interakcija s okolinom poznaje tri vrste sustava: izolirani, zatvoreni i otvoreni. Izolirani sustav s okolinom ne izmjenjuje niti tvar, niti toplinu; zatvoreni sustav s okolinom izmjenjuje toplinu, ali ne i tvar; otvoreni sustav izmjenjuje pak s okolinom i toplinu i tvar. Sustav kojim se bavi tvoja definicija entropije (za reverzibilne toplinske procese) spada u zatvorene.