Pozdrav, imam jedan racunski zadatak... Titriramo 80 ml 0,025 M otopine Hg22+ iona sa standardnom otopinom NaCl c= 0,1 M . Kolika je konc. Hg22+ iona nakon dodatka 40 mL standardne otopine ? i jos imam reakciju : Hg22+ + 2Cl- => Hg2Cl2 ( Ksp = 2 * 10-18 ) Računajući sam dobio da je to u tocki ekvivalencije, jelda ? Onda po tome ne bi ostalo nikakvih Hg22+ iona ili ? Pozdrav!

Ime i prezime: Marko Ribic

Nešto će ionâ svakako ostati, samo što će to biti vrlo malo. Preciznije, koncentracije preostalih iona bit će takve da njihov umnožak bude jednak produktu topljivosti kalomela (odnosno živinog(I) klorida).
Kako su količine ionâ ekvivalentne (2 mmol diživinih(I) i 4 mol kloridnih iona), do tražene brojke najlakše ćeš doći ako zadatak okreneš naglavce i pretpostaviš da se traži koncentracija diživinih(I) kationa nakon što je u vodi razmućena omanja količina živinog(I) klorida (kako je zasićena otopina ravnotežni sustav, za njezin sastav nije bitno je li se krenulo od otopina dviju soli, ili krutog taloga). U tom slučaju trebaš samo prisjetiti se izraza za produkt topljivosti:

Kpt(Hg2Cl2) = [Hg22+][Cl]2

Kako se za svaki diživin(I) kation nužno moraju otopiti dva kloridna aniona, izraz, odnosno jednadžba dade se pojednostavniti u:

Kpt(Hg2Cl2) = [Hg22+]∙(2∙[Hg22+])2

= 4∙[Hg22+]3

Iz nje se lako dobije tražena koncentracija.

Nešto dulji put, ali zato historijski ispravan, kreće s time da u izraz za produkt topljivosti ubaciš početne koncentracije dvaju ionâ umanjene za ono što se istaložilo (to će biti veličina x):

Kpt(Hg2Cl2) = [Hg22+][Cl]2

= (c0(Hg22+) − x)∙(c0(Cl) − 2∙x)2

Kako je rješavanje jednadžbi trećeg stupnja proces kojim se kemičari nerado bave, obično će se ovdje porabiti kakav trik, da posao bude jednostavniji. Ovaj se put treba prisjetiti da je koncentracija kloridnih aniona dvostruko veća od one diživinih(I), tako da se izraz može pojednostavniti u:

Kpt(Hg2Cl2) = (c0(Hg22+) − x)∙(c0(Cl) − 2∙x)2

= (c0(Hg22+) − x)∙(2∙c0(Hg22+) − 2∙x)2

= (c0(Hg22+) − x)∙(2∙(c0(Hg22+) − x))2

= 4∙(c0(Hg22+) − x)3

Kako i dalje vrijedi:

c0(Hg22+) − x = [Hg22+]

prethodni se izraz svodi na isti onaj koji smo dobili i kraćim putem:

Kpt(Hg2Cl2) = 4∙[Hg22+]3