Kako da znamo koje soli su topljive u vodi a kje nisu? Npr ponuđeni je zadatak u kojem su rješenja AgCl, AgNO3, CH3COOAg, KNO3 i sad bi trebalo odabrati sol je stvorila talog tj nije topljiva u vodi (rješenje je AgCl al kako znati da li je topljiv ili ne)

Ime i prezime: Vedran Hrastic vedran.hrastich@gmail.com

Za ovaj zadatak dovoljno je znati da su nitrati i acetati metalâ u pravilu dobro topljivi u vodi. Ta ti informacija ostavlja samo jednu sol za koju nisi odmah siguran. Ako zadatak traži da se prepozna koji je spoj od navedenih netopljiv u vodi, onda se do odgovora može doći i eliminacijom. Ako ne, onda treba jednostavno znati da srebrov(I) klorid, bromid i jodid nisu topljivi u vodi (dok fluorid jest).
Općenito, topljivost je veličina, a ne kategorija koja se svodi na da ili ne. Ona se može izraziti kao koncentracija, molalnost ili maseni udio zasićene otopine, ali isto tako i kao produkt topljivosti (koji se obično rabi za slabo topljive soli). Kako solî ima mnogo (pomnoži broj metalâ s brojem poznati(ji)h kiselina za nekakvu grubu predodžbu), pamtiti sve te brojke nema puno smisla, tako da si praktični kemičari izvode kojekakva pravila, tako da ne moraju za sve prekopavati literaturu. Jedno od njih je podjela spojeva na topljive i netopljive, s međukategorijom "slabo topljivih" spojeva, što se dalje razvodi u pojedinačna pravila (dva spomenuh na početku, a dalje mogu dodati da su topljive i sve amonijeve soli te većina solî alkalijskih metala, dok su npr. karbonati zemno-alkalijskih metala mahom netopljivi, kao i npr. sulfidi većine prijelaznih metala) ili u tablice topljivostî. Koriste li se te informacije za kvalitativnu analizu, možeš ih naći i kao dijagrame razdvajanja (potraži skupine kationâ ovdje).
Uglavnom, može se reći da je u pitanju gomila informacija među kojima se može prepoznati mnoštvo pravilnostî, ali nikoja dovoljno općenita da bi vrijedila za sve.