Možete mi objasniti kak promjena tlaka utječe na temperaturu vrelišta, a kako na topljivost?

Ime i prezime: Ivica Juranović ivica.juranovic@gmail.com

Što je tlak viši, to će biti više i vrelište (kako je vrelište temperatura pri kojoj nešto vrije, temperatura vrelišta bila bi temperatura temperature pri kojoj nešto vrije, dakle, dosta neobična zvjerka). Precizniji odnos to dvoje dat će ili fazni dijagram, ili odgovarajuća jednadžba. Oboje, kao i nešto dodatnih informacija, naći ćeš pročitaš li ovaj, ovaj ili ovaj odgovor.

Što se tiče odnosa topljivosti (u tekućinama) i tlaka, može se reći da tlak slabo utječe na topljivost krutina ili tekućina, dok topljivost plinova linearno raste s tlakom. Izraz koji povezuje tlak i topljivost svodi se na konstantu ravnoteže za otapanje plina u tekućini odnosno na Henryjev zakon. Jasno, to je idealizacija od koje stvarnost odstupa to više, što su tlakovi veći.
Zanima li te kako tlak utječe na topljivost krutina ili tekućina, ili kako se fizikalni kemičari nose s neidealnim ponašanjem, javi se opet pa ću pokušati naći što ima od dostupne stručne literature.