Pozdrav! Zanima me koje je objašnjenje pojavi da tekućine ključaju kada im je tlak jednak vanjskom tlaku?

Ime i prezime: Marin Roncevic marin.roncevic@ri.htnet.hr

U zatvorenom sustavu (slika 1) iznad tekućine nalaze se pare količinu kojih (odnosno koncentraciju) u ravnoteži karakterizira tlak para. Ukupni tlak iznad tekućine zbroj je tlakova para i tlaka drugih plinova, ako su prisutni. Tlak para stoga u najboljem slučaju može biti jednak ukupnom tlaku, nikako veći od njega.

Slika 1. Zatvoreni sustav s tekućinom i parom u ravnoteži.

Slika 2. Krivulja isparavanja.

Isječak iz faznog dijagrama (slika 2) pokazuje ovisnost ravnotežnog tlaka para tekućine o temperaturi. Povisujemo li temperaturu nekoj tekućini, tlak njenih para raste, a maksimalan tlak koji pare mogu postići jednak je ukupnom tlaku. U otvorenom sustavu u kontaktu sa zrakom na morskoj razini ukupan tlak je konstantan i jednak tlaku atmosfere. U takvom sstavu tekućina vrije kad tlak para dosegne otprilike 1 bar (105 Pa).
U zatvorenom sustavu kakav je na slici 1 tekućini temperatura raste s vrenjem jer se povećava ukupan tlak (pare ne izlaze). Isto se zbiva u ekspresnom loncu za kuhanje, ali poseban ventil održava tlak na stalnoj vrijednosti, malo većoj od atmosferske, ispuštajući višak pare.

Odgovorio: Tomislav Portada   kkovac@chem.pmf.hr