Kako da "natjeram" modru galicu da se kristalizira u lijepe velike kristale i da se ne uhvati skoro sva za dno?

Ime i prezime: Tamara Onić Tamara.Onic@public.srce.hr

Mislim da je najbolje što možeš napraviti, mada ćeš i s tim biti nesretna, objesi mali, mali kristalić modre galice na konac i uroni u otopinu koja polagani hlapi. Taj kristalić na koncu će rasti, na njemu će se razviti sve plohe, ali u njemu će ostati konac (uzmi plavi, :))

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

Najbolja metoda koju sam osobno koristio za izradu velikih i lijepih kristala jest tiho isparavanje zasićene otopine.

Postupak je slijedeći:

U neku posudu stavi vodu i dosta modre galice u nju. Ugrij je tako da se što veća količina modre galice otopi. Filtriraj tako vruću otopinu da se ukloni ostatak galice i eventualne nečistoće. Posudu s filtratom zatvori i dobro izoliraj da se polako hladi. Nakon hlađenja na dnu ćeš imati
dosta kristala od kojih će neki biti veći i ljepši. Odaberi jedan takav.

Pripremi jednu teglu i u nju ulij otopinu iz prethodnog koraka. Pazi da je tegla čista i da otopina ima što manje nečistoća. Zaveži pripremljeni kristal za "flaks" ili neku drugu tanku i glatku uzicu (može i tanana bakrena žica kakvu možeš naći u malim relejima, transformatorima i sl.).
Objesi zavezan kristal tako da bude uronjen u otopinu. Vodi računa da će se razina otopine smanjivati s vremenom a kristal će rasti. Tako ga smjesti da sve dok raste ne može dotaknuti dno ili ostati na suhom. Pokrij posudu (teglu) s nekim poroznim materijalom (krpa,spužva i sl.) koji će spriječiti prašinu da ti zamrsi račune, a dopustiti vodi da isparava. Smjesti posudu na neko mjesto gdje nema velikih varijacija temperature, možeš je i obložiti s izolacijom (striopor,staklema vuna, kamena vuna ili samo vuna ili bilo što). Isparavanje na ovaj način zahtijeva puno strpljenja, jer bi kristal mogao rasti i mjesec dana.
Brzinu isparavanja možeš regulirati veličinom otvora posude.
Najbolje je uzeti neku posudu sa širim otvorom pa samoljepivom trakom pokriti dio ako je isparavanje prebrzo.
Brzina isparavanja treba biti takva da se na dnu ne izlučuju kristali.
Na ovaj način možeš dobiti vrlo pravilne kristale čija veličina ovisi samo o tvom strpljenju.
Ja sam primjerice tako dobio velik i pravilan kristal mješanac kalij-krom alauna i kalij-aluminij alauna lijepe ružičaste boje u koji sam uspio ugraditi jedno ime izrađeno od bakrenog lima (!).

Bude li problema slobodno se javi! Možeš i naznačiti da je pitanje za mene. Bye-bye.
I zapamti: Nema moćnijeg oruđa za izradu kristala od strpljenja.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com