Molim Vas da mi pošaljete nešto o karboksilnim kiselinama! Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Gloria Šarić gloria_goo@yahoo.com

Karboksilne kiseline su organski spojevi koji sadrže karboksilnu skupinu (-COOH).
Najjednostavnija karboksilna kiselina je metanska ili mravlja kiselina (HCOOH), zatim slijede etanska ili octena kiselina (CH3COOH), propanska ili propionska (CH3CH2COOH), butanska ili maslačna kiselina itd. Među derivatima karboksilnih kiselina treba spomenuti njihove soli (npr. natrijev acetat CH3COONa, natrijeva sol octene kiseline), estere (npr. etil-formijat HCOOC2H5, etilni ester mravlje kiseline), amide (npr. acetamid CH3CONH2), kiselinske kloride (nastaju zamjenom OH iz COOH sa Cl) itd. O karboksilnim kiselinama se može još puno toga napisati, no to je sve vrlo opširno obrađeno u većini udžbenika organske kemije (npr. S. H. Pine: Organska kemija) pa nema smisla to ovdje ponavljati. Ako te zanima nešto konkretno, npr. nazivlje karboksilnih kiselina, postupci dobivanja pojedinih derivata karboksilnih kiselina i sl., slobodno postavi dodatno pitanje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr