HITNO!Kako odrediti taliste nekog SPOJA samo uz pomoć periodnog?Ima li udio kovalentne i jonske veze ista s time?

Ime i prezime: Suzana Rapljenovic suzicka@hi.htnet.hr

Suzana, ne bih se složio da je pomoću periodičke tablice moguće odrediti talište, eventualno ga je moguće procijeniti (pretpostaviti) no nit to nije baš neki pothvat. Naime, spojeve bismo ugrubo mogli podijeliti u ionske i neionske te reći da ionski spojevi u pravilu imaju više talište nego neionski (molekulski). Stoga je za očekivati da će stoga spojevi nemetala imati niska tališta no što ako je nemetalni spoj polimer?! Čovjek bi pomislio da metali imaju vioska tališta no niti to nije tako; talište natrija je svega 99 °C. Osim toga što uopće znači visoko talište? Talište vode, primjerice, je 0 °C. Netko bi rekao da je to nisko talište. Hm... To je zasigurno puno više u odnosu na talište dušika (-210 °C), no poprilično manje u odnosu na talište benzojeve kiseline (122 °C).
Jedino što ima smisla, a ima i veze s periodičkom tablicom, je pretpostaviti kakav je odnos tališta za neku konkretnu manju grupu spojeva. Primjer:

Zadatak: Poredaj navedene tvari prema porastu tališta: natrijev klorid, rubidijev klorid, voda, sumporovodik, dušikov monoksid.

Odgovor: NO, H2S, H2O, RbCl, NaCl.

Tu su u pitanju razlike u masi, ralike u polarnosti veza te time i međumolekulska povezivanja i u konačnici razlike u veličini iona.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr