polimerizacija organskih spojeva

Ime i prezime: katarina curac ketyyyy@net.hr

Polimerizacija je reakcija u kojoj iz mnogo malih molekula (tzv. monomera) nastaje jedna velika molekula (tzv. polimer). Ako su sve gradivne jedinice međusobno jednake, onda takav polimer zovemo homopolimer, a ako su različite - kopolimer. Primjer polimerizacije je polimerizacija etena, H2C=CH2, pri kojoj nastaje polieten, (...)-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-(...). Ako bismo umjesto etena uzeli stiren (to je spoj koji se od etena razlikuje po tome što je jedan atom vodika zamijenjen fenilnom skupinom, -C6H5), polimerizacijom bismo dobili polistiren ili stiropor. Tvari koje u svakodnevnom životu zovemo plastikom uglavnom su različiti polimeri.
Mnogi biološki važni spojevi su također polimeri, npr. proteini (ili bjelančevine) se sastoje od aminokiselina, a nukleinske kiseline (DNA i RNA) se sastoje od nukleotida.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr