Molila bih vas da mi kažete nešto o karboksilnim kiselinama. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Gloria Šarić gloria_goo@yahoo.com

Nezahvalno je odgovarati na pitanje »recite mi nešto o...«. Svaki udžbenik organske kemije, srednjoškolski ili sveučilišni, obrađuje karboksilne kiseline pa, ako već nemaš koji, potraži u knjižnici. Ovdje ću ipak napisati nešto, sasvim kratko, o karboksilnim kiselinama.

Od više vrsta kiselih organskih spojeva karboksilne kiseline su najvažniji i najpoznatiji (kiselost drugih spojeva poput alkohola u većini slučajeva može se zanemariti). Karakterizira ih karboksilna skupina, CO(O)H, prema tome opća formula karboksilnih kiselina može se prikazati kao R-COOH gdje je R neki organski ili anorganski ostatak. U vodenim otopinama karboksilne kiseline disociraju na vodikove i karboksilatne ione:
R-COOH <=> R-COO- + H+
Nomenklatura karboksilnih kiselina je u povijesti hrvatske kemije doživjela mnogo promjena, a prema posljednjim preporukama (2001.) naziv karboksilne kiseline tvori se iz ugljikovodične osnove (u koju se ubraja i atom ugljika karboksilne skupine), nastavka -ska i riječi kiselina. Pa su na primjer nazivi kiselina slijedeći:
Karboksilne kiseline pripadaju spojevima koje kemičari proučavaju od samih početaka kemije pa često nose i nesustavna imena kao što su ona navedena gore u zagradama.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr