Za maturski rad dobila sam temu "Mineralna ulja". Molila bih Vas da mi preporučite literaturu koju bi mogla koristiti prilikom izrade rada, kao i web stranice na kojima bi mogla pronaći potrebne podatke. Unaprijed se zahvaljujem.

Ime i prezime: Lipovača Sanela anelajusic@yahoo.com

Ne znam do koje literature možeš doći. Ne bi bilo loše početi s tehničkom enciklopedijom. Knjige u naslovu kojih se spominju 'nafta', 'ulje', 'mazivo' također bi mogle vrijediti. Ili ako si u mogućnosti doći do slijedećih knjiga:
Maziva i podmazivanje, JUGOMA, Zagreb, 1986.
E. Cerić, Tehnologija proizvodnje baznih ulja, INA - Rafinerija nafte Rijeka, Rijeka, 1994.
M. Krajčinović, Tehnologija ulja i masti, 3: mineralna ulja i bitumeni, Klub studenata tehnike 'Niko Tomić', Zagreb, 1946.
Č. Projić, Tehnologija ulja i masti za podmazivanje, Tehnička knjiga, Beograd, 1958.
J. G. Speight, The Chemistry and Technology of Petroleum, 2nd ed, Marcel Dekker, New York, 1991.
C. Zerbe, Mineralöle und verwandte Produkte, Springer, Berlin, 1969.
Sve ovisi o izboru dostupnih knjižnica (škole, učilišta, fakulteti, instituti). Poznaješ li nekoga tko se bavi naftom i naftnim prerađevinama ili strojarstvom, još bolje. Ako ne, sad je vrijeme da ga upoznaš...
Internet ti vjerojatno neće biti od pomoći. Odi na neki pretraživač i ukucaj 'mineral oil' ili neki sličan pojam.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr