Sta je to u stvari elektrohemija? Sta znaci izraz PUTOVANJE JONA? Sta su to PRENOSNI BROJEVI? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: LEJLA MULALIC hemicarka5@yahoo.com

Elektrokemija proučava povezanost kemijskih reakcija i električnih pojava, odnosno pretvorbu električne energije u kemijsku (elektrolitičke reakcije) i obratno (elektrokemijski izvori električne energije).
Putovanje iona je pojava da ioni putuju u električnom polju, npr. između dvije elektrode. Pozitivni ioni, kationi, putuju prema području s nižim potencijalom (negativnoj elektrodi), a negativni, anioni, prema većem potencijalu (pozitivnoj elektrodi). Stoga, za razliku od metala i sličnih vodiča u kojima se elektroni gibaju pod djelovanjem električnog polja, u elektrolitima kationi i anioni nose električni naboj kroz vodič, ali u suprotnim smjerovima. Koliki dio elektriciteta prenese pojedina vrsta iona ovisit će o njihovom broju (koncentraciji) i pokretljivosti. Udio od ukupne količine elektriciteta, Q0 (ili ukupne jakosti struje, I0), koju nosi kroz elektrolit jedna vrsta iona je prijenosni broj, t:
ti = Qi/Q0 = Ii/I0

Više o elektrokemiji i putovanju iona u elektrolitima pronaći ćeš u literaturi iz fizikalne kemije.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr