1.Razlika između ionizacije i disocijacije? 2. Što znači kada iznad strelice u kemijskoj jednadžbi piše hv?

Ime i prezime: Ines Maroković inesmarokovic@gmail.com

1. Ionizacija je proces u kojemu nastaje jedan ili više iona, a disocijacija je proces u kojemu se veća molekula ili agregat raspada na više manjih jedinica. Ako su te jedinice ioni, onda se radi o procesu koji je istodobno i ionizacija, i disocijacija.

Primjer ionizacije bio bi proces u kojemu natrijev atom otpuštanjem jednog elektrona prelazi u natrijev kation:

Na → Na+ + e

a također i proces u kojemu reakcijom jedne molekule klorovodika i jedne molekule vode nastaju jedan kloridni anion i jedan oksonijev kation:

HCl(g) + H2O(l) → Cl(aq) + H3O+(aq)

Primjer disocijacije bio bi proces u kojemu se molekula vodika adsorbirana na površinu paladija "odljepljuje" od površine:

H2∙∙∙Pd(s) → H2(g) + Pd(s)

2. Oznaka (čita se ha-ni) potječe iz Planck-Einsteinove jednadžbe, a napisana iznad strelice znači da se radi o kemijskoj promjeni izazvanoj dovođenjem energije u obliku elektromagnetskog zračenja (najčešće svjetlosnog ili ultraljubičastog) ili jednostavnije rečeno da se radi o fotokemijskoj reakciji.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr