MOŽETE MI NAPISATI NEŠTO O KEMIJI.ŠTO JE KEMIJA?KAKVA JE TO ZNANOST?KADA SE OTKRILA?UNAPRJED HVALA.IVANA

Ime i prezime: ivana bazina stjepan.bazina@sb.hinet.hr

Ivana, nešto o tome piše odmah iza korica tvog udžbenika. Nemoj tražiti odgovore u obliku jedne rečenice. Definicije poput »kemija je prirodna znanost« i »kemija je znanost o tvarima i njihovim promjenama« ne govore ništa. Kad se malo bolje upoznaš s kemijom, recimo na kraju ovog ili idućeg razreda, možda ćeš i sama smisliti neku definiciju. Ali, nemoj se s time previše zamarati. Možeš znati što je kemija tek kad dovoljno naučiš o njoj.
A kemija se nije otkrila niti je otkrivena. Ljude je oduvijek zanimao svijet oko njih, što iz znatiželje, što iz potrebe da se taj svijet bolje iskoristi. S vremenom je toga znanja nakupljeno dovoljno da su mogle nastati znanosti u onom smislu kako danas na njih gledamo. Npr. kemija - tisućama godina su pripravljani lijekovi, boje, staklo, metali. U tim vještinama treba tražiti početke kemije. U srednjem vijeku, pa i dosta kasnije, prethodnici kemičara bili su zaokupljeni pronalaženjem kamena mudraca - tvari koja obične metale pretvara u zlato - i eliksira života - napitka koji liječi sve bolesti i osigurava vječnu mladost. Kao godina utemeljenja moderne kemije (što ne znači da ona nije postojala i prije) ponekad se navodi 1661. Tada je engleski znanstvanik Robert Boyle objavio knjigu kojom je uveo pojam kemijskog elementa. Gotovo neizmjenjenu, njegovu definiciju elementa koristimo i danas.
A ako želiš saznati nešto više o kemiji i njenoj uzbudljivoj povijesti, pođi u školsku ili gradsku knjižnicu i potraži sama ili uz pomoć nastavnika neku dobru knjigu o povijesti kemije (mislim da bi dobar početak bile knjige Nenada Raosa, čudnih naslova, ali zanimljivog sadržaja).
Tu je i Internet, no o tome nekom drugom prilikom.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr