Dobar dan,imam pitanje na granici između biologije i kemije. Sumnjam da je jedan zadatak iz žup. natjecanja biologije kriv. Zadatak kaže: Iz tvornice kemikalija su iscurile štetne tvari u jezero. Koje od navedenih organziama kao bioindikatori to prvi osjetili: a)volak b) puž barnjak c)obicna spuzva d) rijecni rak e) zeleni bicasi. Odgovorio sam rijecni rak i spuzva,no u rjesenjima stoji zeleni bicasi i spuzva... Jesu li zeleni bicasi bioindikatori?

Ime i prezime: Marko Livac-Kušić markolivack2@hotmail.com

Najpoštenije bi bilo reći da to ovisi o naravi ispuštenih kemikalija. Što je jednoj vrsti otrov, drugoj može biti i hrana. Posljedično, pojava neke nove tvari u okolišu, kao i povećanje količine neke od već prisutnih, može polučiti svakakve posljedice, a nije isključeno ni to da se ne dogodi ništa. Primjerice, ispuštanje kanalizacijskih voda ili umjetnih gnojiva izazvat će tzv. cvjetanje algi, što će reći da te tvari direktno pogoduju algama. Indirektno, zbog gomilanja organskih tvari i nestanka kisika, to uništava životinjski svijet.
Pretpostavimo li ipak da se radi o nekakvoj zloj kemikaliji koja nemilice tamani sve živo, možemo se prebaciti na definiciju bioindikatora kao živog bića koje je silno osjetljivo na promjene u okolišu, tako da će izginuti čim se nešto promijeni. Koliko se sjećam iz škole, rakovi jesu bili među tim bićima, a sjećanje mi potvrđuje i ovaj tekst. Ovdje pak piše da bi se kao bioindikatori mogle koristiti i spužve. Kako za euglene i puževe sličnih spomena nisam našao, vjerojatno je da si u pravu. Ipak, ne bi bilo zgorega da detaljno proučiš svoj udžbenik biologije, kao i one koji su paralelno s njim u upotrebi, jer su upravo udžbenici biologije glavni materijal za natjecatelje.