trebaju mi 3 primjera za:REAKCIJU DVOSTRUKE IZMJENE,SUPSTITACIJU,ANALIZU I SINTEZU MOLIM VAS STO PRIJE

Ime i prezime: nikoleta djurasinovic djurasinovicnina@gmail.com

Ovo nije baš najbolji način da se postavi pitanje. Za početak, pisanje velikim slovima internetski je ekvivalent vikanja. Zatim, traženje nekakvih primjera reakcija, a ne uputâ kako ih smisliti, daje naslutiti da se radi o domaćoj zadaći. I konačno, molba za hitrim odgovaranjem pojačava prethodni dojam, a djeluje i kao da se radilo o zadaći koja je neko vrijeme bila zanemarena. Ako sam u krivu, svakako me ispravi, a dotle ću ovako:

Fe + S → FeS

CH4(g) + Cl2(g) → CH3Cl(g) + HCl(g)

2 H2O(l) → O2(g) + 2 H2(g)

KCl(aq) + AgNO3(aq) → KNO3(aq) + AgCl(s)

C(s) + O2(g) → CO2(g)

Na2S(aq) + CuSO4(aq) → CuS(s) + Na2SO4(aq)

2 NaCl(l) → 2 Na(l) + Cl2(g)

CH3CH2Br + Br2 → CH3CHBr2 + HBr

ZnSO4 + BaCl2 → ZnS + BaSO4

S(s) + O2(g) → SO2(g)

C6H6(l) + HNO3(l) → C6H5NO2(l) + H2O(l)

2 Au2O3(s) → 4 Au(s) + 3 O2(g)

Napisao sam po tri reakcije od svake spomenute vrste, s tim da sam se za supstitucije držao onih u organskoj kemiji, dok sam se kod sinteze i analize držao kemijskih elemenata odnosno binarnih spojeva. Nekog se reda nisam držao. Ako ti je poznato što znači koja vrsta reakcije, a mučio te samo manjak inspiracije, lako ćeš prepoznati koji primjer pripada kojem tipu reakcije. Ako imaš problemâ i s definicijama, dodatne informacije možeš naći u starijim odgovorima. Konkretno, što su to dvostruke izmjene, možeš pročitati ovdje, o supstitucijama npr. ovdje, a o sintezi i analizi ovdje.