Poštovani, trebam pomoć oko jednog zadatka koji glasi ovako: "Spaljivanjem uzorka arena mase 1,111 g uz dovoljan pristup kisika dobiveno je 3,960 g ugljikova(IV) oksida i 0,810 g vode. Odredite molekulsku formulu spoja ako je njegova relativna molekulska masa 78,06." Rečeno mi je da moram izjednačiti n(C)=n(CO2) i n(H)=2n(H2O), a ja ne razumijem zašto je to baš tako. Unaprijed Vam zahvaljujem na pomoći. Lijep pozdrav

Ime i prezime: Rea Z. rea.zeko@gmail.com

Potpunim sagorijevanjem ugljikovodikâ nastat će ugljikov dioksid i voda. To znači da će sav njihov ugljik prijeći u ugljikov dioksid, a sav vodik u vodu. Izraženo kemijskom formulom, to bi izgledalo ovako:

CxHy + (x + y/4) O2x CO2 + y/2 H2O

Bilo iz formule, bilo držeći se zakona o očuvanju materije, možeš zaključiti da će omjer množina ugljika i vodika u produktima izgaranja odgovarati njihovom omjeru u polaznom spoju. To pak znači da iz masa produkata izgaranja spoja možeš izračunati njegovu empirijsku formulu. Pritom treba još paziti na to koliko atoma kojeg elementa sadrži molekula pojedinačnog produkta izgaranja. Molekula ugljikovog dioksida sadrži jedan atom ugljika, tako da će množina ugljika biti jednaka množini ugljikovog dioksida. Molekula vode sadrži pak dva atoma vodika, tako da će množina vodika biti dvostruko veća od množine vode.
S time na umu, možeš se ili poslužiti formulom te naći omjer x : y, a onda, pomoću relativne molekulske mase, i konkretne brojke, ili jednostavno staviti korigirane množine u omjer i onda iz njega naći empirijsku pa molekulsku formulu.

Nadam se da će ove sugestije biti od koristi. Neovisno o uslišenju mojih nadanja, preporučio bih pogledati i starije odgovore na slična pitanja, poput ovoga, ovoga ili ovoga.