Pozdrav,oprostite na upitu ali jednostavno mi treba pomoć oko biologije,a stranica eskole više ne prima pitanja. Moram uzgojiti par puževa za nastavu biologije i promatrati njihov razvoj. Kako da im napravim stanište i kako da mi ne pobjegnu? Oprostite na upitu ovdje,ali jednostavno stranice e škole biologije ne prima pitanja! Puno hvala! :)

Ime i prezime: Luka Skelin luxy34@gmail.com

Iako se biologija temelji na kemiji, poznavanje kemije nije nužno od pomoći u biološkim pitanjima. Posljedično, prije no što išta kažem, moram napomenuti da to treba uzeti s dozom opreza.

Da se sâm upuštam u uzgoj kopnenih puževa (za što povremeno dolazim u napast, budući da uz korijenje povrtnica nalazim gomiletine puževih jajašaca), napravio bih kutiju dugu oko pola metra, a široku i visoku 30 do 40 centimetara, s barem jednom staklenom stranom i barem jednom sitastom (najbolje pokrovom), a inače posvema zatvorenom, tako da mi puževi ne pobjegnu (što se tiče materijala, najlakše je raditi s drvetom i plastikom, ali može se improvizirati i s već postojećim kutijama). Držao bih ju u hladu, pri sobnoj temperaturi i možebit u nju stavio kakvu posudu s vodom (opet sa sitastim poklopcem, jer se puževi itekako mogu utopiti), tako da se održava vlažnost zraka. Dno bih popunio s nekoliko centimetara zemlje, najbolje površinskim slojem na kojemu raste trava. Vjerojatno bih počeo s puževim jajima, tako da bih ih jednostavno plitko ukopao i onda čekao da se izlegu pužići. Kako ne znam što koja vrsta jede (ali slutim da nisu jako izbirljivi), eksperimentirao bih s lišćem raznog povrća ili čega god što se dade vani načupati, pa dok ne nađem što im najbolje prija.
Druga mi je opcija (pogotovo ako će puževi biti vodeni) upotrijebiti modernu tehnologiju tj. proguglati ima li već kakva internetska informacija o terarijima (ili akvarijima) za puževe.
Nadam se da će ovih par sugestija biti od pomoći.

Pozdrav i sretno sa zimskim pužogojstvom,