Zanima me zašto M ljuska ima d podljusku koju zapisujemo kod elemenata 4. periode.

Ime i prezime: Marta Brezić

Postojanje d-elektrona u trećoj energijskoj razini proizlazi iz kvantnomehaničkih načela po kojima se elektroni slažu u elektronski omotač. S porastom glavnog kvantnog broja raste i raspon mogućih orbitalnih kvantnih brojeva: za prvu je tu samo jedan, za drugu dva, za treću tri (što daje s, p i d podljuske) itd.
Razlog tomu što se 4. energijska razina u atomu počne popunjavati prije nego što se kompletira treća (a onda i za to zašto se d-elektroni mogu naći tek od četvrte periode nadalje) to je što su 4s-elektroni niže energije od 3d-elektronâ.
Ovo bi bio najkraći opis koji mi pada na pamet. U dubinu se može daleko, sve do temeljnih zakona koji opisuju stvarnost kakvu znamo, ali tamo radije ne bih, ne samo jer ne znam puno više od onoga što sam napisao, a niti jer naša civilizacija tek pokušava smisliti te temeljne zakone. Umjesto toga, predložio bih da pogledaš što se još ovdje pisalo o elektronskim konfiguracijama. Naime, na tu temu ovdje ima preko stotinu odgovora, mnogi od kojih bi ti mogli biti zanimljivi.