Trebam odgovor do sutra. Možete li mi razvrstati gazirani napitak, željezo, zemni plin, krv, zrak,ugljikov dioksid, mineralnu vodu, smog, kisik, granit, morska voda, bakar, vodenu paru, zlato, vinski ocat, šećer, morska sol, natrijev klorid, dijamant, dim,magnezijevu vrpcu i broncu na: a)na čiste tvari i smjese b)iz čistih izdvojit kemijske spojeve a iz smjesa homogene smjese. HVALA!

Ime i prezime: Ivana Kovačević

Sutra vrlo brzo dođe, čak naglo. Preporučam stoga, bude li ti još štogod trebalo za sutra, da se javiš najkasnije prekjučer. Također bih preporučio da pogledaš i starije odgovore o podjeli tvarî, poput ovoga ili ovoga.

Za samo ti pitanje ne mogu dati direktan odgovor, budući da postoji rizik da će ti koristiti kao šalabahter za kakav ispit, tako da ću dati par sugestija. Najbolje je krenuti od "najlakših" tvari, koje možeš odmah strpati u neku od kategorija. Primjerice, zemlja je dosta očito heterogena smjesa, dok je dušik dosta očito elementarna tvar. To dosta olakšava posao s preostalima, budući da ih je sveukupno manje. Dodatna informacija koju ću dati je da po mojoj procjeni među spomenutim tvarima ima šest kemijskih elemenata, četiri spoja, šest homogenih i šest heterogenih smjesa. Potencijalne izvore nesuglasica, gazirani napitak i krv "stavio sam" među heterogene smjese. Prvi jer se u svakom času u njemu mogu vidjeti mjehurići plina, a drugu jer je neprozirna, što će reći da sadrži nekakve krute čestice iako se radi o tekućini. Ako bude još dilema, a ti se javi, ali reci i zašto te nešto muči. Svrha ovog zadatka nije da bude riješen, već da budeš u stanju prepoznati s čime imaš posla.