Možete li mi objasniti što su domene ,a što podjedinice,kako bi trebale izgledati, koja im je uloga ,kakva je razlika itd.

Ime i prezime: Iva Blašković ivablaskovic96@gmail.com

 


Domena je veći dio neke cjeline, s karakterističnim osobinama. Primjerice, internetske domene su dijelovi Interneta s posebnim administrativnim ili upravnim ovlastima, a istodobno i dijelovi adresa internetskih stranica koji označavaju njihovu pripadnost (npr. .hr, .com ili .org). U biologiji pak postoje tri domene života na Zemlji: arhea, bakterije i eukarioti. Pretpostavljam ipak da se tvoje pitanje odnosi na magnetizam.

U teoriji magnetizma, domene su dijelovi magnetskog materijala unutar kojih su magnetski dipoli iste orijentacije. Kako izgledaju, možeš vidjeti npr. ovdje (na prvoj slici u članku). Za podjedinice pak nisam nikad čuo, kao ni za neku priču o ulogama ili razlikama, tako da ću se prebaciti na novu pretpostavku, da je tvoje pitanje biokemijske naravi.

U biokemiji, domene su dijelovi proteinâ koji su manje-više očuvani kroz evoluciju, tako da se mogu naći u različitim proteinima unutar iste ili različitih vrsta. Karakteriziraju ih oblik (povezan donekle s peptidnom sekvencom) i biološka funkcija. Podjedinice su pojedini peptidni lanci unutar proteina koji je građen od više peptidnih lanaca (primjerice, hemoglobin ih ima četiri). Izgled im može biti svakakav, tako da mogu tek reći da su sve to uvijek peptidni lanci, obično smotani na karakterističan način. Isto tako varira i uloga.
Što se razlike između domena i podjedinica tiče, radi se naprosto o različitim pojmovima. Domena je pojam vezan primarno za evoluciju, dok je podjedinica stvar strukture. Osim toga, podjedinica je nužno kompletan peptidni lanac, dok domena može biti bilo što, ne nužno čak ni kontinuiran niz aminokiselina, budući da je ona posljedica funkcije proteina, tako da je bitno samo da pokriva dio prostora (osobito ako se radi o katalitičkoj funkciji).

S biokemijom ću i stati iako nisam posve siguran da sam pogodio na što si mislila. Naime, kontekstâ ima mnogo, tako da bih o ovomu mogao puno više uzalud pisati. Ako sam omašio, a ti se javi s pitanjem kojemu neće trebati tumača.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija