Pozdrav, Pitanje u vezi rijesavanja 1 zadatka racunskog problemskog: Smjesa KCl i NaBr analizira se Mohrovom metodom. 0,3172 g uzorka otopi se u 50 ml vode i titrira uz Ag2CrO4 do završne točke titracije s 36,85 mL 0,1120 M AgNO3. Slijepa proba troši 0,71 ml titranta do iste točke. Koliko je maseni postotak KCl i NaBr u uzorku ?

Ime i prezime: Iva Čurić ivacur@gmail.com

 


Ovakav sam tip zadataka doživljavao kao problemski dok nisam naučio da se svodi na postavljanje sustava dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama. Nakon toga bili su samo računski.
No, prije nego što se upustiš u rješavanje zadatka, bilo bi dobro znati ponešto o Mohrovoj metodi. Ukratko, radi se o titraciji kloridâ, bromidâ ili jodidâ srebrovim nitratom, uz kalijev kromat kao indikator. U času kad se halogenidni ioni utroše tj. istalože kao srebrove soli, suvišak srebrovih kationa počet će stvarati crveni talog srebrovog kromata, što označava točku ekvivalencije iliti kraj titracije. Detaljniji opis Mohrove metode naći ćeš ovdje i ovdje.
Informacija koju će ti dati titracija ukupna je množina obaju halogenidnih aniona u smjesi. Ona je jednaka množini utrošenog srebrovog nitrata umanjenoj za ono što je otišlo na slijepu probu (ponešto smiješan detalj, budući da se normalno analize rade u destiliranoj vodi, tako da ne bi trebalo biti otprije prisutnih soli). Dakle, jedna od dviju jednadžbi koje možeš postaviti odnosi se na ukupnu množinu:

n(KCl) + n(NaBr) = n(AgNO3)

= c(AgNO3)∙(V(titrans) ‒ V(slijepa proba))

Druga jednadžba proizlazi pak iz mase smjese, koja je očito jednaka zbroju masa komponenti. Obje mase možeš pak izraziti pomoću množina soli, tako da ćeš na kraju imati dvije jednadžbe u kojima su dvije množine nepoznanice, dok je sve ostalo ili zadano u zadatku, ili se može izračunati iz poznatih podataka (konkretno, imaš molarne mase):

m(smjesa) = m(KCl) + m(NaBr)

= n(KCl)∙M(KCl) + n(NaBr)∙M(NaBr)

Nadam se da se sjećaš kako se rješavaju sustavi jednadžbi. Ako ne ide, potraži kakav udžbenik matematike za sedmi ili osmi razred osnovne škole, gdje bi to trebalo biti lijepo objašnjeno. Nakon što riješiš sustav, preostaje ti preračunati množine u mase, a iz masa onda izračunati masene udjele.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija