Smjesa dušika i vodika sadrži 0.48 mola vodika. Ako pri visokoj temperaturi i tlaku sav vodik prijeđe u amonijak, koja je minimalna množina dušika u početnoj smjesi i koja je najveća moguća množina dobivenog produkta?

Ime i prezime: Vedran Hrastić vedran.hrastich@gmail.com

Zadatak je trivijalan i svodi se na razumijevanje jednadžbe reakcije:

N2 + 3 H2 → 2 NH3

Ona govori da će na svaku utrošenu molekulu vodika biti utrošena 1/3 molekule dušika, a nastat će dvije trećine molekule amonijaka (odnosno da će na svake tri molekule vodika ići jedna molekula dušika, a nastati dvije molekule amonijaka). Iz tih omjera ne bi trebao biti problem dobiti minimalnu količinu utrošenog dušika, kao ni maksimalnu količinu nastalog amonijaka.
Ono što u određenoj mjeri jest problem to je što reakcija dušika i vodika baš i ne ide tako savršeno. Naime, pojedinačni ciklus Haberovog procesa dogura do nekih 15 % iskorištenja, nakon čega se produkt odvaja, a zaostali reaktanti vraćaju u proces. No, kako savršenog iskorištenja u stvarnom svijetu baš i nema, a stehiometriju se ne može naučiti na rusvaju kakav obično bude u praktičnoj sintezi, ova moja opaska prije je dodatak, negoli prigovor.