Pozz,molim vas pomoc sutra pisem test!!!1)Kako razlikovati CaO i CaCO3? 2)Poredaj po topljivosti :CaCl2,CaCO3,CaBr2,Ca3(PO4)2 Hvala puno unaprijed

Ime i prezime: Mirela Bogdanović

 


Nadam se da je test dobro prošao. Ako ti se sluči da opet bude neodgovorivih pitanja za test sutra, a ti se najbolje javi prekjučer. Tako će šanse da ćemo ti na vrijeme pomoći prijeći iz imaginacije u stvarnost.

Što se tiče pitanjâ, na prvo je lako odgovoriti, a na drugo malo teže.

Najlakše ćeš kalcijev karbonat razlikovati od kalcijevog oksida po tomu kako reagiraju s vodom. Kalcijev karbonat ne reagira nikako, dok će kalcijev oksid (živo vapno) prijeći u kalcijev hidroksid (gašeno vapno) uz oslobađanje ogromne količine topline. Inače, sve ovisi o tomu u kakvom obliku dobiješ uzorke. Ako se domogneš kristalâ, lako ćeš uočiti da su oni kalcijevog oksida kubični, a kalcijevog karbonata trigonski (ako se radi o kalcitu; kristali aragonita su rompski, a vaterita heksagonski, no ta je dva minerala dosta teže naći).

Na drugo pitanje najrazumnije je odgovoriti koristeći realne podatke. Konkretne topljivosti nema puno smisla pamtiti, a u opću kemijsku kulturu spada samo to da su kalcijev karbonat i fosfat netopljivi u vodi, dok su klorid i bromid topljivi. S tom informacijom preostaje ti samo pogađati koja je sol u svakom od parova (ne)topljivija. Za kalcijev bromid i klorid možeš se voditi veličinom anionâ tj. pretpostaviti da će veća razlika među veličinama posljedovati većom topljivošću soli. Konkretno, bromid bi trebalo biti topljiviji jer su bromidni anioni daleko veći. Podaci o topljivosti vele pak da se pri 20 °C u 100 mL vode može otopiti 74,5 g kalcijevog klorida (tj. 0,67 mol) ili 143 g kalcijevog bromida (tj. 0,72 mol). Logika u ovom slučaju funkcionira, ali razlika je toliko mala da prema njoj ipak treba biti sumnjičav. Veličina ionâ, naime, daleko je od toga da bude jedino što utječe na topljivost.
U slučaju kalcijevog karbonata i fosfata imamo različito nabijene anione, a onda i različitu stehiometriju, tako da je malo teže uspoređivati samo veličine. Ipak, ta bi logika polučila zaključak da je fosfat topljiviji, a to se, začudo, poklapa sa stvarnim podacima: topljivost kalcijevog karbonata u vodi iznosi 0,013 g/L (0,00013 mol/L), dok je fosfat dosta topljiviji 0,02 g/L (0,000064 mol/L, što je, s obzirom na to da formulska jedinka kalcijevog fosfata sadrži tri kalcijeva kationa, ekvivalentno 0,00019 mol/L kalcijevog karbonata).
Sve u svemu, držeći se malo opće kulture, a malo veličine anionâ, možeš doći do toga da topljivost raste ovim redom: kalcijev karbonat, kalcijev fosfat, kalcijev klorid, kalcijev bromid. Međutim, iako će isti poredak dati i stvarne brojke (neovisno o tomu uspoređuješ li topljivosti po masenoj ili množinskoj koncentraciji), ostajem dojma da takova pitanja nema smisla postavljati živim bićima. Postoji sasma lijepa količina fenomenâ koji slijede pravilnosti puno očitije ljudskom umu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija