Poštovani, molim Vas odgovor na pitanja o pokusu, kojem nisam prisustvovala a moram napraviti zadaću. Pretražila sam internet uzduž i poprijeko i ništa ne mogu pronaći a da budem 100 % sigurna da je točno... Radi se o pokusu sa svježim kvascom. U 4 epruvete dodan je svježi kvasac. U prvu je dodana voda, u drugu klorovodična kiselina, u treću natrijeva lužina. U četvrtu je dodana voda koja se zagrijavala. U petu epruvetu dodan je smrznuti kvasac i voda. Isti postupak ponovljen je sa uzorcima svježe pileće jetre (bez smrznute). Jasno mi je da se sa kiselinom i lužinom mijenja pH smjese, no nisam sigurna kako to utječe na reakciju. Pitanja su slijedeća: 1. Što se događa s vodikovim peroksidom? 2. Po čemu uočavaš da je došlo do reakcije? 3. U kojoj epruveti je reakcija najjača? 4. Što je još osim kiseline i lužine utjecalo na rezultat u nekim epruvetama? 5. Mijenja li voda pH? Kako na aktivnost enzima djeluje promjena pH? 6. Što je u ovom pokusu bila zavisna, a što nezavisna varijabla? 7. Koja je epruveta bila kontrolna? 8. Usporedbom uvjeta u različitim epruvetama, koji su uvjeti bili najbolji za reakciju? 9. Klorovodična kiselina ima vrlo nisku pH vrijednost. Što se može zaključiti na osnovu toga o efikasnosti ovog enzima i pH vrijednosti? Unaprijed puno zahvalna!

Ime i prezime: Petra Maček petrapetra@gmail.com

 


Zlo i naopako već u prvoj rečenici! Što možeš reći o pokusu koji nisi vidjela? Zašto uopće pričati o nečemu o čemu ne znaš ništa (osim ako se nisi upustila u prorokovanje ili, nedajbože, u politiku)? Kakav je to nastavnik koji traži da opišeš neviđeno?
Što je najgore, ni ja nisam nikad vidio taj pokus. I što ćemo sad? Ja mogu jedino nagađati. Ti pak možeš pitati suučenike što su vidjeli, ako su ti voljni reći.
Da vidimo ipak, što se može s pitanjima.
Prvo je nešto s čime ti ne mogu pomoći. Tek ću pripomenuti da si u opisu pokusa propustila spomenuti da je u sve epruvete dodan i vodikov peroksid.
Za drugo (iako zapravo znam što se treba dogoditi) mogu tek dati sugestije. Ono što možeš vidjeti u epruveti bit će promjena boje, zamućenje ili razbistrenje, pojava taloga ili mjehurića kakvog plina. Oni koji su vidjeli pokus znat će da se zbila samo jedna od navedenih promjena. Ostali onu pravu mogu naslutiti ako znaju da se vodikov peroksid lako raspadne na vodu i kisik.
S trećim ti pitanjem ne mogu pomoći, osim tako da sâm izvedem pokus. To, naravno, neću jer imam i pametnijeg posla.
Na četvrto će ti pak odgovoriti sâm opis pokusa.
Odgovor na peto pitanje je potvrdan, pod uvjetom da se misli na dodavanje vode u neku otopinu. Intenzitet promjene jako ovisi o tomu koliko se vode doda, tako da bi pitanje svakako trebalo biti preciznije postavljeno. Drugi dio pitanja svakako ćeš morati prenijeti onima koji su pokus vidjeli.
Šesto je pitanje logičke naravi. Nezavisna varijabla je promjenjivi uvjet koji određuje neko drugo svojstvo ili promjenu sustava. Zavisna varijabla je onda to svojstvo koje se mijenja ovisno o nezavisnoj varijabli. Primjerice, ako istražuješ kako riješenost ispita ovisi o vremenu rješavanja, nezavisna varijabla bit će vrijeme, a zavisna riješenost ispita. Primijeniš li taj opis na svoj pokus, možeš zaključiti da nezavisnu varijablu čine uvjeti pokusa, a zavisnu ishodi.
Sedmo pitanje nadovezuje se na šesto. Kontrolni pokus je pokus s kojim se svi ostali pokusi mogu usporediti, tako da dođe kao nultočka za nezavisnu varijablu. Opet primjerice, ako te zanima utjecaj količine neke soli na brzinu neke reakcije, kontrolni će pokus biti onaj u kojemu u reakcijsku smjesu uopće nije dodana ta sol.
Za osmo pitanje opet će ti trebati vidjelice pokusa.
Isto vrijedi i za deveto. Dodat ću samo da izraz "pH vrijednost" nije baš u duhu hrvatskog jezika. Ljepše bi bilo napisati "vrijednost pH" ili prosto pH.

Nadam se da će ove upute biti barem od nekakve koristi. Uspiješ li doznati kakova su se čudesa događala na propuštenom satu, a sve informacije zajedno i dalje ne uspiju pomoći ti da odgovoriš na sva pitanja, javi se svakako opet, ali onda i s opisom toga što se u pokusu zbivalo.

Usput budi rečeno, pH je itekako bitna varijabla za djelotvornost enzimâ. Enzimi poput pepsina (razgrađuje peptidne veze) funkcioniraju samo u kiselom mediju, dok neki drugi, poput katalaze (razgrađuje vodikov peroksid), funkcioniraju samo u neutralnom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija