Poštovani, pitanje glasi Koji od navedenih tvari ima najviše talište? a)natrijev klorid b) magnezijev klorid c)magnezijev oksid. Znam da talište ovisi o jačini ionske veze, ali dolazim do problema kada treba izračunati tu jačinu. Koji je najjednostavniji način da se izračuna jačina ionske veze u spoju i kako zatim usporediti jačinu između ostalih ponuđenih odgovora. Po mojem razmišljanju odgovor bi bio NaCl zato jer je u spoju Na 1+ a NaCl-, a točan odgovor je MgCl2 iako je u spoju Mg2+ i 2Cl- što bi po mojem razmišljanju bila jača veza od NaCl zbog veče razlike u nabojima. Hvala unaprijed

Ime i prezime: Vedran Hrastić vedran.vegi@gmail.com

Dug je put od kemijske formule do tališta. Prvo moraš izračunati energiju kristalne rešetke, za što će ti pored nabojâ ionâ trebati i kristalna struktura, odnosno Madelungova konstanta, a zatim energiju taline, budući da taljenjem ioni i dalje ostaju dovoljno blizu da njihove interakcije itekako budu bitne. Razlika te dvije energije daje energiju koju trebaš uložiti da se kristal rastali. No, to ništa ne govori o temperaturi. Za to treba još u igru uključiti i termodinamiku, odnosno Clausius-Clapeyronovu jednadžbu.
Sve u svemu, čini mi se da se za ovaj zadatak, koji samo traži grubu procjenu, nema puno smisla upuštati se u račune. Ono što pak ima smisla raditi, počeo si i sâm, ali si putem zaglibio. Prvo, napisao si da se traži spoj s najvišim talištem. Viša tališta trebala bi biti posljedicom jačih interakcija, tako da trebaš tražiti u kojem su spoju ionske veze najjače, a ne najslabije. Ono što imaš na raspolaganju su natrijev klorid, s jednovalentnim anionima i kationima, magnezijev oksid, s dvovalentnim kationima i anionima, te magnezijev klorid koji ima i jednih i drugih. Kako sila između nabijenih čestica linearno raste s nabojem, možeš zaključiti da će ona biti najjača u magnezijevom oksidu, najslabija u natrijevom kloridu, dok bi u magnezijevom kloridu trebala biti negdje između. Isti poredak možeš onda očekivati i za tališta. Pogledaš li stvarne podatke, možeš vidjeti da ta logika funkcionira tek napola. Talište magnezijevog oksida iznosi 2852 °C, natrijevog klorida 801 °C, a magnezijevog klorida 714 °C. Dakle, ništa od predviđenog poretka, ali barem je pogođen spoj s najvišim talištem. Uzme li se u obzir to što magnezijev oksid i natrijev klorid kristaliziraju na isti način, a magnezijev klorid (nužno, zbog različitog omjera ionâ) na drugačiji, promašaj ne čudi, budući da energija kristalne rešetke ovisi i o jačini ionskih veza i o strukturi soli.